ATATÜRK’ÜN DİNDARLIĞI

Atatürk’ün dindarlığı oteden beri tartışma konusudur ve halada sürüp gitmektedir.Atatürk’ün büyük bir isabetle tekkeleri, medreseleri kapattırması, gericilere aman vermemesi bu söylentilerin çıkmasına sebep olmaktadır.

Halbuki Atatürk dinine son derece bağlı bir insandı.İşte bunun tipik bir misalini Sabiha Gökçen şöyle naklediyor:

-10-11 yaşında idim.Bursa’daki evimiz Atatürk’ün köşküne çok yakındı.Bir gün Atatürk Bursa’yı şereflendirmiş,köşkün bahçesinde dolaşıyordu, bende onu yakından görmek arzusu ile kıvranıyordum.Yine birgün bahçede dolaştığı sırada yerimden fırladım, ona doğru koştum.Beni yolumdan çevirenlere ağlamakla karşı koymaya çalışıyordum, birden bir ses işittim: ”Bırakın onu diyordu, bırakın gelsin.” Koşarak Ata’nın yanına gittim ellerine sarıldım.Atatürk sordu:

-Çocuk , sen okula gidiyor musun?

Harpler sebebiyle okulumu yarıda bırakmıştım ve bir yatılı okula alınmamı istedim.

Ben seni yanıma alayım gelir misin? Diye Atatürk sordu.

-Abime sorayım dedim.Kabul ettiler,derhal çağırtarak onunla konuştu, anlaştılar böylece Ankara’ya Çankaya’ya geldim.

Uzun zaman ayrı kaldığım okuluma yeniden başlamamın sevinci içinde memnundum.Çankaya köşkü bahçeleri içindeki eski bir seyis evi düzeltilerek okul haline getirilmiştir.Köşke çalışanların, yaverleri ve diğer hizmetlilerin çocukları ile birlikte bende bu okula gitmeye başladım.Bir sabah,Ata’nın elini öpmek üzere yanına girdim.İşleri ile meşguldü.Bir süre ayakta bekledim birden, derin bir iç geçirdi ve Allah! Dedi.(O, bunu sık sık tekrarlardı.)

Atatürk hakkında evvlece çok şeyler duymuştum, bu tesirle olacak bir hayli şaşırdım.Onun ağzından Allah kelimesini duymak beni şaşırtmış ve heycanlandırmıştı.

Ata’nın yüzüne şaşkın bir şekilde bakmış olacağım ki:

-Sen dindar mısın? Diye sordu.

Ben de ailemden aldığım din terbiyesi ile:

Evet dindarım, dedim ve bu cevabı nasıl karşılayacağını anlamak için ürkek ürkek yüzüne baktım.Cevabım hoşuna gitmişti.

Çok iyi..Allah büyük bir kuvvettir.Ona daima inanmak lazımdır, dedi ve bu konuda uzun uzun izahat verdi.Ben de o zaman anladım ki; Atatürk’ün dinsizliği hakkında söylenenlerin aslı yoktur ve Ata, bütün söylenenlerin hilafına dindar bir insandı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.