HOCA VE ATATÜRK

Erzurum kongresi sıralarında bir konuşma esnasında:

Ajans’tan Erzurum’a yeni atanmış olan ve birkaç gün önce padşah tarafından kabul edilen,kendisine direktif verilen Reşat Paşa’nın İstanbul’dan hareket ettiğini yazıyordu.Bu haber Mustafa Kemal Paşa’yı düşündürdü.Biraz sonra oradaki arkadşlarına Reşit Paşayı tanıyıp, tanımadıklarını nasıl bir adam olduğunu sordu.Yeni valiyi içimizden yalnız Süleyman Necati tanıyordu.Reşat Paşa’nın 1912’de ettiğini öğrenmek istedi.Mustafa Kemal Paşa kısaca:
-”Eğer işimize zarar verecek bir adamsa, Trabzon’dan İstanbul’a geri çevirelim, başımıza iş açmasın” dedi.

Bu konuşma topluluğu arasında bulunan eski teşlilatı mahsusa çetinciliğinden ve mollalığından kinaye olarak piyerlermit takma adını taşıyan Rize üyesi Hoca Necati atılarak, ”Paşam, üzülmeyin.Gerekirse Kordağında temizleriz” dedi.

Mustafa Kemal acı bir kızgınlıklar:

-”Hocam ne diyorsunuz? Kuttai takirlik ( yol keserek) ederek adam mı vurduracağız?Bu memlekette hükümsüz vatandaş öldürülemez.Vatandaş ancak mahkeme kararıyla cezalandırılır.Devlet adamının böyle düşünmesi lazım” karşılığını verdi.

ARIBURNU, AGE, 308-309

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.